STRADUNIA Strona Główna STRADUNIA
Nasza wieś... Wasz Świat !!!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ta pospolita "100-tka"
Autor Wiadomość
Achimth
medal za tyle postów!

Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 21/39
 53%
Wysłany: Sob 02 Sty, 2010 20:37   Ta pospolita "100-tka"

Ta pospolita „100-tka“ juz nie jest oficjalnie do kupenia, zastappila ja zarówka energooszczędna 20W.
• Oznacza to duza oszczednosc energi. ok 80%,
• bardzo mała emisja ciepła,
• trwałość 10x wiekasza wedlug fachowcow,
• recycling aż 90% zużytej świetlówki nadaje się do recyclingu i wyprodukowania nowej świetlówki.
Świetlówki zawierają rtęć, kazdemu wiadomo ze ztym nie ma do smiechu , a nasze oczy przyzwyczaja sie do tego innej farby? Trwalosc zarowki az taka dluga nie jest jak fachowcy gwarantuja a i cena tej zarowki jest slona . Co wy mysliscie o tej sprawie Zarówka Energooszczędna . Jak waszem zdaniem kazdy z nas moze oszczedzac energie i zostanie troszke wiecej pienadza w potmaneju?

piotrek
medal za tyle postów!

Poziom: 17
HP: 0/630
 0%
MP: 301/301
 100%
EXP: 5/41
 12%
Wysłany: Sob 02 Sty, 2010 21:43   

Ja tak bardziej trochę ogólnie odpiszę tzn. o ekologii. Jest teraz na świecie i u nas taki trend o tym żeby oszczędzać energię. Koncerny samochodowe prześcigają się w produkcji samochodów hybrydowych, elektrycznych, koncerny AGD produkują energooszczędny sprzęt itp, i to jest dobre ale zawsze jest jakieś ale.
A mianowicie chodzi mi o to że wyprodukowanie samochodu z napędem hybrydowym pochłania o wiele więcej energii niż zwykłego samochodu z silnikiem spalinowym. Ale co ciekawe samochód taki jest bardziej oszczędny "ekologiczny" w mieście niż w trasie!
Jeżeli chcemy "zatankować" samochód z silnikiem elektrycznym (takim który nie wypuszcza do atmosfery ani grama dwutlenku węgla), myślimy że nie trujemy środowiska bo jeździmy na prądzie, ale ten prąd skądś się musi wziąć. A w Polsce 99% energii elektrycznej produkują elektrownie węglowe, które emitują do atmosfery ogromne ilości CO2.
Alternatywą pozostają elektrownie atomowe i takie które pozyskują energię poprzez odnawialne źródła energii i chciałbym żeby było ich coraz więcej, ale jakoś nie pali się naszym władzom do tego.
A odnośnie twojego pytania o oszczędzaniu podam prosty przykład.
Rzeka Odra!!!
Jedna barka może przewieźć 1000 ton, jeden samochód ciężarowy może przewieźć 24 tony, czyli wychodzi że jedna barka może zastąpić około 40!!! ciężarówek. To ja się pytam dlaczego ruch na Odrze zanika, dlaczego nikt w to nie inwestuje. Dlaczego nasze drogi są zapełnione przez ciężarówki. Dlaczego w stoczni w Koźlu, gdzie produkują statki 100% produkcji jest wysyłana na zachód.
Przecież 1 barkę obsługują 3 osoby, 40 samochodów musi obsługiwać 40 osób. Na pewno ekonomia i ekologia przemawia za transportem rzecznym. Ale dlaczego nie jest to wykorzystane nie mam pojęcia, może ktoś mi to wyjaśnić?

km 
administrator

Poziom: 26
HP: 16/1637
 1%
MP: 781/781
 100%
EXP: 49/78
 62%
Wysłany: Nie 10 Sty, 2010 13:08   Re: Ta pospolita "100-tka"

Achimth napisał/a:
Ta pospolita „100-tka“ juz nie jest oficjalnie do kupienia, zastąpiła ją żarówka energooszczędna 20W.
• Oznacza to dużą oszczędność energii ok. 80%,

Prawda!
Przykład:
Mamy w domu np.10 żarówek o mocy 100W,które powiedzmy świecą się po 3 godziny dziennie -> daje to 1000W/h czyli 3kWh/dzień x 30 dni = 90kWh/miesiąc -> 1080kWh/rok -> obecnie kilowata ze wszystkimi dodatkami kosztuje 0,50zł brutto z VAT czyli płacimy 540zł rocznie.

Teraz wymieniając te zwykłe żarówki na energooszczędne o mocy 20W i przyjmując te same godziny świecenia tzn. 3 godziny dziennie -> 0,6kWh/dzień x 30 dni = 18kWh/miesiąc -> 216kWh/rok x 0,50zł = 108zł.

OSZCZÊDZAMY w ten sposób 432zł rocznie !!!
Przypuśćmy,że świetlówki energooszczędne dobrych firm np.Osram,Philips kosztują ok.10zł/szt to szybko zwróci nam się koszt ich zakupienia.

Achimth napisał/a:
• bardzo mała emisja ciepła,
• recycling aż 90% zużytej świetlówki nadaje się do recyclingu i wyprodukowania nowej świetlówki.

Tutaj mamy do czynienia z ekologią.W Polsce jesteśmy jeszcze daleko w tyle ze słowem "eko" i nie zwracamy na to takiej uwagi,ale może już za niedługo to się zmieni choć na razie w to wątpię, zważywszy iż ten cyrk na Wiejskiej zajmuje się zupełnie innymi i mało istotnymi rzeczami...

Achimth napisał/a:
• trwałość 10x większą według fachowców,

To na razie wielka niewiadoma - mogę stwierdzić jedynie,że posiadałem u siebie w kuchni taką świetlówkę energooszczędną Osram Circolux 28W i świeciła 8 lat...

Achimth napisał/a:
Świetlówki zawierają rtęć, każdemu wiadomo że z tym nie ma do śmiechu , a nasze oczy przyzwyczają się do tego innej farby?

Świetlówki dobrych firm Osram,Philips mają o wiele lepsze barwy niż standardowe żarówki,musimy tylko zwracać uwagę oprócz mocy na barwę światła - jest to przeważnie druga liczba po mocy np.840 to kolor zimny,a 830 ciepły(taki jak dawała żarówka).
Poniżej dla zainteresowanych ciekawy artykuł na temat barw.
http://www.swiatlo.tak.pl...ura-barwowa.php

Achimth napisał/a:
Trwałość żarówki aż taka długa nie jest jak fachowcy gwarantują a i cena tej żarówki jest słona.

Myślę,że dobre świetlówki są trwałe - przykładem może być też nasz cmentarz - warunki tam są ekstremalne,a w pierwszych latach nie było ani jednej reklamacji (są tam zamontowane Duluxy 21W).
Choć ostatnio corocznie po 2 są zmieniane...
Cena według mnie aż taka słona nie jest - świetlówki te kiedyś kosztowały około 30zł,a teraz staniały do ok.10-15zł.
Są też świetlówki za 3-5zł,ale to chińszczyzna i nie polecam nikomu ich kupować bo ani barwa,ani moc nie mają nic wspólnego z tym co tam jest podane!!!

Achimth napisał/a:
Co wy myślicie o tej sprawie Żarówka Energooszczędna.Jak waszym zdaniem każdy z nas może oszczędzać energię i zostanie troszkę więcej pieniądza w potmaneju?

Uważam,że to bardzo dobry wynalazek i warto w niego zainwestować.
Ostatnim hitem są z kolei LEDy - żarówki diodowe - jest to na razie wielka niewiadoma i równocześnie ogromny napływ z Chin - żarówki takie zużywają ok.2W i jestem ciekaw czy są one w stanie nas przeżyć... (na opakowaniach jest podana ich trwałość ok.50000godzin).
Ale o tym kiedy inedy :)

xxxGeorgxxx
[Usunięty]

Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 35/35
 100%
Wysłany: Nie 10 Sty, 2010 20:57   

Ale setki w kaczmie byndom dali?

km 
administrator

1%
 100%
 62%
Wysłany: Nie 10 Sty, 2010 21:07   

xxxGeorgxxx napisał/a:
Ale setki w kaczmie byndom dali?

Kurcze Georg w naszej karczmie są dwie sale - stara i nowa.
W starej są zamontowane linkowe halogeny 20W i pod barem też halogeny,ale 35W.Jest jeszcze lampa na zwykłe żarówki E14(ona nie świeci,ale tam są wkręcone 40W żarówki).
Natomiast w nowej sali są kinkiety 40W + halogeny 150W + listwy na żarówki 3x 40W.
Gdzie Ty widziołeś setki ?

xxxGeorgxxx
[Usunięty]

0%
 100%
 100%
Wysłany: Pon 11 Sty, 2010 21:01   

Tak se czasy zmieniajom, teraz jest wszystko skomplikowane kedys byly jyno setki i piedziesiontki w kaczmie no jeszcze bych zapomniol piwo tyz

km 
administrator

1%
 100%
 62%
Wysłany: Pon 11 Sty, 2010 22:06   

xxxGeorgxxx napisał/a:
Tak se czasy zmieniajom, teraz jest wszystko skomplikowane kedys byly jyno setki i piedziesiontki w kaczmie no jeszcze bych zapomniol piwo tyz

:D :D :D :D :D
kurcze Georg aleś mie zrobioł w konia :roll:

xxxGeorgxxx
[Usunięty]

0%
 100%
 100%
Wysłany: Wto 12 Sty, 2010 21:32   

Ty to wiysz genau jaky chto mol byrny! U nos w doma my setkoma nie swieciyli bo vater padol ze to jest za ostry swiatlo. No ale szpas nabok,u nos niedugo juz zwyklych byrnow w sklepie nie baje a temat energii prowadzi nawet do wojen. O wiatrakach kolo Walec tyz juz jakos ucichlo a rzyka kiedys dwa mlyny w samej Straduni napedzala. Trocha mie tyz dziwi to oswietlenie na kosciol i grota w nocy, mie by styklo jak juz mocie taky fajne ostre swiatlo np w niedziely i swieta mysla ze se nikt mojom godkom nie obrazi a jak se w kaczmie kedys trefiymy to se wezniymy po piedziesiontce.

Odpowiedz do tematu